«НЕ МОЖЕ МІСЬКИЙ БЮДЖЕТ БУТИ ЛИШЕ КАСОЮ ДЛЯ ВИПЛАТИ ЗАРПЛАТ» – РУСЛАН МАРЦІНКІВ
«НЕ МОЖЕ МІСЬКИЙ БЮДЖЕТ БУТИ ЛИШЕ КАСОЮ ДЛЯ ВИПЛАТИ ЗАРПЛАТ» – РУСЛАН МАРЦІНКІВ
Опубліковано 16 Грудня
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків назвав бюджет на 2020 рік бюджетом виживання. А основному через те, що з року в рік держава не достатньо фінансує свої делеговані повноваження. І наступний рік – не виняток.
«Згідно з Конституцією України місцеве самоврядування має основні і делеговані повноваження. Делеговані – це коли міста виконують замовлення держави на певні послуги, такі як: освіта, медицина, культура тощо. А основні повноваження місцевого самоврядування – це, власне, благоустрій, капітальне будівництво і таке інше. Якби ми не витрачали кошти міста на виконання делегованих повноважень, то могли б акумулювати ці кошти на наші власні повноваження. Бо не може бути міський бюджет лише касою для виплати зарплат», – розповів Руслан Марцінків.
Він додав, що в такому випадку у міста просто не залишається іншого вибору, як шукати альтернативних варіантів наповнення міського бюджету. Серед таких – гранти, запозичення, кредити. Адже місто має розвиватись. Як зауважила керівниця фінансового управління Вікторія Сусаніна, за приблизними підрахунками, аби місту виконати всі делеговані державною повноваження (зарплата медикам, освітянам, утримання ПТУ, пільгові перевезення тощо) місту потрібно об’єднати дохід за 3 місяці.
Окремо міський голова наголосив на викликах, які стоять перед містом у контексті бюджету-2020. Передусім, це галузь освіти, яка щороку недофінансована державною субвенцією. Приміром, у 2020 потреба на освіту – понад 1 млрд. грн. З них лише 350 млн. закладено у державному бюджеті, решту – понад 650 млн. грн. – лягає на плечі громади Франківська.
Наступна проблема – зміни в медичній галузі у зв’язку з державною реформою «Зараз всі міські голови до кінця не розуміють, як буде функціонувати 2 і 3 ланки медичної галузі. Я переживаю, що ця реформа призведе до того, що, по-перше, з’явиться величезне додаткове навантаження на міський бюджет. Таким чином, держава хоче змусити органи скорочувати кадри: не прямою вказівкою, а зменшуючи фінансування», – зазначив Марцінків.
Він підкреслив, що платні медичні послуги стануть додатковим навантаженням на українців, що викличе хвилю негативу і на місцевому рівні. Тому місто, у свою чергу, робить те, що в його силах, аби зменшити цей негатив. Зокрема, йдеться про цільові соціальні пільги для малозабезпечених франківців.
Ще один виклик для міста – утримання ДМП «Теплокомуненерго». Цього року на це підприємство місто витратило майже 90 млн. грн. Бо склалась ситуація, коли люди платять за послугу немалі кошти, а 92% цих грошей автоматично перераховуються на оплату за газ газовим трейдерам. І лише 8% лишається на зарплату і розвиток підприємства. Тому місто змушене з року в рік дотувати ТКЕ.
Окремої уваги потребує розподіл коштів з державного фонду. Наприклад, у 2019 році на ремонт доріг в області держава виділила 350 млн грн, з них Івано-Франківськ не отримав ні копійки. У 2020 на Івано-Франківщину передбачено 523 млн. грн, і скільки з них отримає наше місто поки невідомо. Вікторія Сусаніна наголосила, що таки сподіваються отримати кошти на капремонт (хоча б частково) вул. Коновальця чи інших важливих проєктів. А Руслан Марцінків додав, що у 2020 році запроваджують зміни до бюджету участі і передбачили 10 млн грн на ремонт периферійних доріг в місті.
«Ми вирішили у 2020 році не розпочинати великих проєктів, а завершити попередні. Бюджет непростий, тому визначили такий пріоритет», – підсумував Марцінків.
На конкретних показниках міського бюджету-2020 зупинилась Вікторія Сусаніна.
Загальний фонд міського бюджету на 2020 рік передбачений у розмірі майже 2,5 млрд грн; спеціальний фонд – 107,6 млн грн, з них бюджет розвитку становить 50 млн грн. Видатки у проекті бюджету передбачені в розмірі 2,5 млрд грн. До речі, 68,8 млн грн становитиме реверсна дотація, тобто кошти з власних доходів, які місто змушене повернути в держбюджет. Порівняно з попереднім роком реверс зменшився на 4 млн грн через створення ОТГ.
Левову частку видатків – 43% – становить фінансування освітньої галузі. Наступний пункт – капітальне будівництво – 9,9%. Комунальне господарство становить 9% видатків міського бюджету, а охорона здоров’я – 4,2%.
У 2020 році видатки на освіту, за проєктом бюджету, мають зрости на 12% і становитимуть 1,1 млрд грн. З них у субвенції передбачено тільки 375 млн грн, решта лягає на плечі міста. До слова, цього року місто дофінансовувало освітню галузь майже на 600 млн грн. Перш за все йдеться про зарплату техперсоналу, зарплати, надбавки вихователям, спортивним і музичним керівникам. З 2016 року місто фінансує профтехосвіту. У 2019 році це вартувало майже 130 млн грн – стипендії, енергоносії, зарплати. Варто згадати, що управління закладами і формування замовлень на спеціальності й надалі лишається за державою. Не кращою ситуація буде і наступного року. А також з подачі держави міста зобов’язані виплатити самостійно зарплату освітянам за грудень. Для Франківська це коштуватиме ще 31 млн грн.
З неменшими проблемами щороку стикається й медична галузь на місцях. Зокрема, з липня цього року місто змушене самостійно закуповувати інсулін для хворих на цукровий діабет, що підпадає під державну програму. Такий же механізм точно чекає місцеве самоврядування і в першому кварталі 2020 року, а це – близько 2,5 млн грн з кишені громад.
Попри складну ситуацію з коштами, місто таки шукає варіанти для втілення важливих для громади проєктів. Зокрема, у 2020 році реалізуватимуть 8 грантових проєктів. На співфінансування таких у бюджеті закладено понад 10 млн грн.